Skip to main content

REŠENJE DOPUNE KONCEPTA DIFERENCIJALNE ZAŠTITE U FIRMI "SIGIT", D.O.O. LOKACIJA : Oktobarskih žrtava bb, Kragujevac

TEHNIČKI IZVEŠTAJ
O IZVEDENIM RADOVIMA NA UPOTPUNJAVANJU KONCEPTA DIFERENCIJALNE ZAŠTITE U
FIRMI "SIGIT", D.O.O.
LOKACIJA : Oktobarskih žrtava bb, Kragujevac


ČAČAK, JUN 2018.


1.   UVOD
        
            U Tehničkom izveštaju iz aprila 2017. god.  "Analiza primene diferencijalne zaštite sa predlozima poboljšanja u firmi "SIGIT" d.o.o." dati su rezultati ispitivanja i merenja u pogonu kao i kompletna analiza sa predlozima unapređenja koncepta diferencijalne zaštite. Upravo u skladu sa zaključcima u pomenutom izveštaju u periodu maj-jun 2018. izvedeni su radovi na upotpunjavanju koncepta diferencijalne zaštite. Radove je izvela firma "ASTRA ELEKTRO" d.o.o. sa svojim podizvođačem "UMEL070" autorom ovog izveštaja.

2.   IZVEDENI RADOVI

          2.1 Diferencijalna zaštita- NN izvodi za kompenzaciju


            Unutar TS 20/0,4 na dva NN izvoda za ormare kompenzacije postavljena je diferencijalna zaštita. Diferencijalnu zaštitu oviz izvoda čine obuhvatni SMT proizvođača Legrand oznake LG026096 kao i diferencijalni releji istog proizvođača oznake LG02688. Na glavnim prekidačima MH800ES na izvodima za ormare kompenzacije dograđeni su elektromagneti za isključenje prekidača proizvođača Legrand oznake LG026167.

Slika 1. Diferenicjalni relej, obuhvatni SMT i elektromagnet za isključenje prekidača

            Delovanje postavljene diferencijalne zaštite je provereno pritiskom na taster "TEST" na samim relejima LG026088. Takođe, delovanje je provereno i simulacijom kvara na ormarima kompenzacije. Simuliran je proboj faze prema "masi" uz ograničenje struje kvara na 3 A koliko iznosi strujno podešenje dif. releja. Provereno je i vreme delovanja zaštitnih releja koje se poklopilo sa vremenskim podešenjem od 1 s. Zaštita je uspešno reagovala, pa se očekuje da i pri stvarnom kvaru deluje na potpuno isti pouzdan način.
            Diferencijlni releji ormara kompenzacije su selektivno podešeni pa se ne očekuje neselektivni ispad trafo polja (što je ranije bio slučaj). Promena podešenja zaštitnih releja se ne preporučuje bez prethodne konsultacije sa izvođačem radova.

          2.2 Diferencijalna zaštita radnih mašina- presa realizovanih pomoću diferencijalnih modula
            Diferencijalna zaštia radnih mašina- presa realizovana je u skladu sa zaključcima izveštaja iz aprila 2017. god. U otcepnim kutijama šinskih razvoda BUSBAR 1, BUSBAR 2 i BUSBAR 3 postavljeni su posebno dizajnirani diferencijalni moduli na kompaktne prekidače. U zavisnosti od nominale struje i tipa prekidača smeštenih u otcepnim kutijama, korišćeni su moduli prekidača Legrand i to:
prekidač MHE630E, nominalne struje 630 A- modul LG026065
prekdiač MHE400, nominalne struje 400 A- modul LG026061
prekidač MHE250 i MHE 160E nominalne struje 250 A i 160 A- modul LG026055

Slika 2. Izgeld prekidača sa pripadajućim dif. modulom

            Ovi moduli imaju mogućnost strujnog podešenja od 0,03 A do 3 A, kao i vremenskog od 0 do  3s. Podešenja svakog pojedinačno data su u tabeli.
            Delovanje postavljenih diferencijalnih modula je provereno pritiskom na taster "TEST" na samim modulima. Takođe, delovanje je provereno i simulacijom kvara u glavnim ormarima pojedinačnih presa. Simuliran je proboj faze prema "masi" uz ograničenje struje kvara na 1 A koliko iznosi strujno podešenje dif. modula. Provereno je i vreme delovanja zaštitnih modula koje se poklopilo sa vremenskim podešenjem od 1 s. Zaštita je uspešno reagovala, pa se očekuje da i pri stvarnom kvaru na presama deluje na potpuno isti pouzdan način.
            Diferencijlni modula u otcepnim kutijama su selektivno podešeni pa se ne očekuje neselektivni ispad BUSBAR-ova ili trafo polja (što je ranije bio slučaj). Promena podešenja zaštitnih modula se ne preporučuje bez prethodne konsultacije sa izvođačem radova.
          2.3 Diferencijalna zaštita radnih mašina- presa realizovanih pomoću ZUDS-a
            Prese br.16 (otcepna kutija 8), br. 1 i 2 (OK1), br. 3 i 4 (OK2), br. 5 (OK4), br.6 (OK5) i br.7 (OK6) napajaju se iz prekidača nominalne struje 100 A. Za ove prekidače na tržištu ne postoje odgovarajući diferencijalni moduli pa je za realizaciju dif. zaštite upotrebljen zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS ili FID sklopka) nominalne struje 100 A, proradne struje 0,5 A, sa vremenom 500 ms proizvođača Legrand oznake LG411793. FID sklopka je ugrađena u glavne ormare pomenutih presa presecanjem napojnih kablova presa.
            Delovanje postavljenih FID sklopki je provereno pritiskom na taster "TEST" na samim sklopkama. Takođe, delovanje je provereno i simulacijom kvara u glavnim ormarima pojedinačnih presa. Simuliran je proboj faze prema "masi" uz ograničenje struje kvara na 0,5 A koliko iznosi strujno podešenje FID sklopki. Provereno je i vreme delovanja FID sklopki koje se poklopilo sa definisanim vremenom od 0,5 s. Zaštita je uspešno reagovala, pa se očekuje da i pri stvarnom kvaru na presama deluje na potpuno isti pouzdan način.

Ugrađene FID sklopke sa pomenutim strujnim i vremenskim karakteristikama  su selektivne u odnosu podešenje diferencijlne zaštite na početku BUSBAR-ova pa se ne očekuje neselektivni ispad BUSBAR-a ili trafo polja (što je ranije bio slučaj).


Slika 3. FID sklopka

3.   IZVEŠTAJ O PODEŠENJU I ISPITIVANJU DIFERENCIJALNE ZAŠTITE

          3.1 Dif. zaštita na NN ormaru unutar TS 20/0,4

3.2 Dif. zaštita u otcepnim kutijama na BUSBAR 1

3.3 Dif. zaštita u otcepnim kutijama na BUSBAR 2


3.4 Dif. zaštita u otcepnim kutijama na BUSBAR 3


4.   UPUTSTVO ZA UPOTREBU

            Koncept diferencijlne zaštite u firmi SIGIT d.o.o. u Kragujevcu obuhvata tri tipa diferencijalnih uredđaja čija je namena detekcija kvarova sa "masom" i selektivno isključenje istih.


4.1 Postupak reagovanja u slučaju delovanja uređaja G701Q

Na niskonaponskom razvodu unutar TS na trafo poljima kao i na svim NN izvodima (osim na izvodima za kompenzaciju) ranije su postavljeni diferencijalni uređaji G701Q
Na ovom uređaju postoji signalizacija prisustva diferencijalne struje kvara, odnosno signalizacija pobude. Izvedena je pomoću žutih lampica. Kada su na uređaju uključe samo žute lampice, onda to znači da na delu koji štiti uređaj postoji struja curenja u nekom procentu, ali nedovoljna da uređaj isključi prekidač na tom delu. Već tada treba lokalizovati struju curenja i otkloniti uzrok njenog nastanka, kakko takav "mali" kvar ne bi prouzrukovao kvar većeg obima koji može dovesti do ispada prekidača
Kada dođe do ispada prekidača, a pri tom na uređaju G701Q svetli crvena lampica tada se zaključuje da je diferencijalna zaštita reagovala, tj. da je ona isključila prekidač. Sada je potrebno pristupiti lokalizaciji kvara
Lokalizacija kvara teče tako što se najpre ispituje i proverava štićena deonica. Na primer, ako bi delovala zaštita na BUSBAR 1, onda treba prekontrolisati sabirnički razvod BUSBAR-a 1 sve do prekidača pojedinačnih mašina u otcepnim kutijama. Eventualni kvar na nekoj presi ne bi trebalo da izbaci glavni prekidač na početku BUSBAR-a 1, već samo prekidač u otcepnoj kutiji na koji je takođe postavljena diferencijalna zaštita i selektivno podešena. Ako pak kvar na presi dovede do ispada celog GMR-a, onda je reč o nekom kvaru u otcepnoj kutiji (kvar prekidača, dif.modula ili neselektivno podešenje dif. modula)
Nakon otklonjenog kvara resetuje se diferencijalni uređaj pritiskom na taster RESET, kada je moguće ponovo uključiti prekidač. Bitno je napomenuti da nije moguće uključenje prekidača pre resetovanja dif. releja

4.2 Postupak reagovanja u slučaju delovanja uređaja LG026088

            Ovi uređaji su postavljeni kao diferencijalna zaštita izvoda za ormare kompenzacije. Smešteni su u zadnjem delu NN ormara u TS i jasno je obeležena njihova namena. Način upotrebe je praktično isti kao i kod prethodno opisanog uređaja G701Q. Jedina razlika je u samoj montaži uređaja. Uređaj LG026088 montira se na DIN šinu, dok se G701Q ugrađuje na vrata ćelije.

4.3 Postupak reagovanja u slučaju delovanja modula u otcepnim kutijama

Kada se na nekoj od presa dogodi proboj na "masu" reagovaće diferencijalna zaštita i isključiti prekidač u otcepnoj kutiji sa koje se mašina u kvaru napaja
Podešenja diferencijalnih modula u svim otcepnim kutijama su ∆I=1 A, t=1 sec. Dakle, ako je dif. struja kvara veća od jedan amper i traje duže od jedne sekunde doći će do reagovanja dif. zaštite u otcepnoj kutiji
Kako znamo da je reagovala dif. zaštita? Plavi taster na dif. modulu u normalnom radu je uključen, odnosno pritisnut na dole. Kada je dif. zaštita reagovala isti taster je izašao na gore i prekidač je isključen, odnosno prekidač se nalazi u položaju "trip". Ako plavi taster nije izašao na gore, a pri tom je prekidač isključen (u položaju "trip") onda se zaključuje da je reagovala neka od zaštita unutar samog prekidača (brza ili spora prekostrujna zaštita)
Nakon reagovanja dif. zaštite u otcepnoj kutiji pristupa se lokalizaciji i otklanjanju kvara na presi odnosno uzroku ispada prekidača
Kada je kvar otklonjen resetuje se diferencijalni modul u otcepnoj kutiji pritiskom na plavi taster, tj. plavi taster se uključi. Nakon toga moguće je uključiti prekidač. Bitno je napomeniti da uključenje prekidača nije moguće pre resetovanja modula
Ako je procec proizvodnje takav da se nema previše vremena za lokalizaciju kvara na presi, na diferencijalnom modulu strujno podešenje treba pomeriti sa ∆I=1 A na ∆I=3 A. Vremensko podešenje od t=1 sec moguće je podići maksimalno do 2 sec. (u suprotnom bi se izgubila selektivnost u odnosu na dif. zaštitu na početku GMR-a). Sada treba ponovo probati uključenje prekidača (nakon resetovanja modula) u otcepnoj kutiji. Ako prekidač "primi" odnosno ne ispadne od dif. zaštite zaključuje se da je reč o manjem kvaru koji treba otkloniti prvom prilikom kada je presu moguće isključiti. Ako pak i ovoga puta dođe do ispada prekidača, onda treba pristupiti otklanjanju kvara. Eventualno uklanjanje dif. modula iz otcepne kutije kako bi se nastavio rad prese može da dovede do ispada celog GMR razvoda.




5.   ZAKLJUČAK

            Nakon ugradnje nedostajućih diferencijalnih releja, modula i FID sklopki i njihvog selektivnog podešenja u firmi SIGIT d.o.o. upotpunjen je koncept diferencijalne zaštite. Na ovaj način olakšana je lokalizacija radne mašine (prese) koja je u kvaru. Takođe, bez napajanja ubuduće ostajaće samo presa koja je u kvaru, a ne čitav GMR ili u još nepovoljnijem slučaju ceo proizvodni pogon.

Svaki od zaštitnih diferencijalnih uređaja je ispitan simuliranjem realnog kvara i to sa minimalnom proradnom strujom. Svi uređaji su ispravno reagovali, pa se očekuje da će i u slučaju realnog kvara zaštita ispravno i selektivno reagovati.
            Upotpunjavanjem koncepta diferencijalne zaštite podigao se i nivo bezbednosti rukovaoca, odnosno zaposlenih koji su u kontaktu sa radnim mašinama jer se kvar eliminiše pri znatno manjim probojima prema "masi", odnosno pri znatno manjim strujama kvara. Pri manjim strujama kvara, manji je i napon dodira koji ugrožava zaposlene.
            Upotpunjavanjem koncepta diferencijalne zaštite smanjuju se i veće havarije na radnim mašinama jer se kvar otkriava u ranoj fazi (pri malim strujama proboja).
            Kompletno redovno ispitivanje sistema diferencijalne zaštite preporučuje se dve godine nakon ugradnje.


 Izveštaj načinio